Ratownictwo Wodne
Zadania realizowane przez Ratownictwo Wodne OSP Malbork
- zabezpieczanie zawodów sportowych na rzece Nogat
- prowadzenie poszukiwań na powierzchni i pod wodą
- oczyszczanie dna pływalni miejskiej i zejść do wody
- działalność oświatowa
Zadania OSP realizowane są przez płetwonurków doświadczonych w pracy w trudnych warunkach, w nurcie i przy niskiej widoczności. W historii naszej OSP wielokrotnie odnajdywaliśmy ciała zaginionych osób, zagubione w wodzie przedmioty, nawet tak niewielkie jak telefony komórkowe. Stale podnosimy nasze umiejętności, nurkujemy w wodzie o niskiej przejrzystości, ćwiczymy przeszukiwanie zadanego obszaru, reakcje na sytuacje niebezpieczne. Organizujemy wyjazdy na nurkowania na jeziorach mazurskich i kaszubskich, co roku 3 tygodnie spędzamy na obozie szkoleniowym nad jeziorem.
Dysponujemy:
- pojazdem VW Transporter umożliwiającym przewóz sprzętu na miejsce akcji
- pontonem z silnikiem zaburtowym służącym do celów ratowniczych, oraz transportu i asekuracji płetwonurków na wodzie
Współczesny sprzęt pozwala na pracę płetwonurka w każdych warunkach pogodowych przez całą dobę i o każdej porze roku, także zimą pod lodem. Komfort termiczny zapewniają suche skafandry gazoszczelne, pod które można ubrać dopasowany pod dane warunki ocieplacz, suche rękawice i maska pełnotwarzowa. Skuteczność podnosi też wykorzystywany przez nas od niedawna system łączności podwodnej, umożliwiający dwukierunkową łączność głosową płetwonurek-kierujący.
Często zadawane pytania
Na ile taka butla starcza?
Na to pytanie bardzo ciężko odpowiedzieć, bo zależy od wielu czynników - od głębokości (na 10m zużycie jest dwukrotnie większe niż na powierzchni), wysiłku, temperatury, płci, doświadczenia, pojemności butli, przyjętej rezerwy bezpieczeństwa... Zwykle jest to 20-90 minut.
co płetwonurek ma w butli?
Nie, nie tlen, a przynajmniej rzadko. Zazwyczaj jest to sprężone powietrze atmosferyczne, jedynie pozbawione pary wodnej. W głębokich nurkowaniach stosuje się mieszaniny gazów takie jak trimix lub heliox, a w drodze powrotnej do powierzchni nitrox i czysty tlen. Ten ostatni jedynie na głębokościach mniejszych niż 6m ze względu na jego toksyczność pod ciśnieniem.
Ile to wszystko waży?
W zależności od konfiguracji sprzętowej, około 25-45kg.
Czy pod wodą coś widać?
Zazwyczaj niewiele, początkowo przejrzystość wody pozwala jeszcze na odczyt przyrządów i wzrokową ocenę tego co się znalazło, bardzo szybko jednak, pomimo ostrożności i specjalnych technik poruszania płetwami, osady z dna podnoszą się i zapadają zupełne ciemności - nie widać nawet światła włączonej latarki. Nie pozostaje więc nic innego, jak szukanie po omacku. Z najwyższą ostrożnością, nigdy nie wiadomo co może znajdować się pod wodą.
A słychać?
Owszem, słychać pracę automatu oddechowego, bąble osiągające powierzchnię, komendy z systemu łączności, silniki motorówek i wszystkie głośniejsze dźwięki z powierzchni, także krzyk. Woda bardzo dobrze przenosi dźwięk, jego prędkość jest trzykrotnie większa niż w powietrzu, i jest nieco zbyt duża jak na możliwości człowieka, nie jesteśmy już w stanie wychwycić różnicy czasu dotarcia dźwięku do uszu, a przez to określić kierunku z którego dobiega odgłos. Wszystko co słyszymy zdaje się dziać dookoła głowy.